İstanbul Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi

İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İstanbul Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Palyatif Bakım Hemşireliği Sempozyumu

Güncelleme Tarihi: 10/01/2018

27 Nisan 2016 tarihinde Küçükçekmece nikah sarayında 1. Palyatif Bakım Hemşireliği sempozyumu hastanemiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Sempozyumda Palyatif bakım nedir, felsefesi, tarihi ve yönergesi konularının yanı sıra Türkiye ve yurt dışında Palyatif bakım uygulamaları ve bakım süreçleri anlatıldı. Programın açılış konuşmalarını Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Tuba Kutlu, Hastane Yöneticimiz Dr. Bülent Çatıkkaş, Tıbbi Hizmetler Başkanı Prof. Dr. Keramettin Kurt ve Avcılar İlçe Kaymakamı Hulusi Doğan yaptılar. Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Tuba Kutlu sempozyumumuzda ‘’Hemşirelik haftası etkinlikleri kapsamında 1.si düzenlenen Palyatif Bakım Hemşireliği sempozyumunun hedefinin Palyatif Bakım konusunda farkındalığı, bilgi ve becerilerin arttırılmasını, Palyatif bakım gereksinimi olan hasatların yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak’’ olduğunu belirtti.

Ayrıca Türk Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Evde Bakım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Dik, İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız ve Palyatif Bakım Hemşiresi Seda Yavuz katılmış, Türkiye de ve Dünya da Palyatif bakımın işleyişi hakkında oturum gerçekleştirilmiştir. İstanbul’un çeşitli hastanelerinden gelen katılımcılar daire başkanımız ve oturumdaki konuşmacılarımıza soru yöneltme fırsatı bulmuş interaktif bir oturum olmuştur.

Öğlenden sonra ise İstanbul üniversitesi Florence Nightingale Hemşire Esasları Anabilim Dalın dan  Hemşirelik Fakültesi Doç Dr. Hatice Kaya, İstanbul üniversitesi Florence Nightingale Hemşire Esasları Anabilim Dalından  Hemşirelik Fakültesi Prof. Dr. Rengin Acaroğlu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Funda Büyükyılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Nuray Turan ve hastanemiz Palyatif bakım merkezi sorumlu hemşiresi Uzm. Hemşire Burcu Beldek ile de Palyatif bakımda hemşirelik bakım süreçlerine değinilmiştir. Ardından Mutasavvıf Yazar Sn. Cemalnur Sargut ile Palyatif Bakımın manevi ve psikolojik boyutu hakkında bir sohbet gerçekleştirilmiştir.